nedelja, 16. avgust 2015

Pojem



»Govorite med seboj s psalmi in hvalnicami in duhovnimi pesmimi, pojte Gospodu in ga slavite v svojih srcih;  in zahvaljujte se vedno za vse Bogu Očetu v imenu Gospoda našega Jezusa Kristusa« (Ef 5, 19–20).

Pogosto si ljudje zamislimo svoj načrt, kako bomo Boga počastili, slavili. Vadimo pesmi, da bi bili uglašeni, da bi iz naših grl spravili najboljše, kar znamo. Pri tem pa vse prepogosto pozabljamo, da mora biti pesem, ki časti Gospoda, iskrena, biti mora uglasbljena molitev, ki privre iz ljubečega srca. Zavedati se moramo, komu in zakaj pojemo. Ko Gospoda iz srca hvalimo, poveličujemo, častimo, se iz srca izvije zapeta molitev. Takrat Sveti Duh govori, moli, poje, kriči, moli na glas, tolče po cimbalah, udarja po strunah, po tipkah klavirja, orglah...  Sveti Duh to počne skozi človeka.  Uravnava jakost, moč temperament, Sveti Duh dela. Sveti Duh iz človeka kliče Gospodu tisto, kar človek sam od sebe nikoli ne bi mogel. 

Zato se moramo zavedati, da so zaman vse velike partiture, vse umetelno zapete skladbe, če ne prihajajo iz srca. Ljudem so sicer všeč, a vprašati se moramo, komu so namenjene – ljudem ali Bogu. Pesem v cerkvi je zapeta molitev. Prihajati mora iz srca. Iskreno zapeta pesem prinaša pred Božje obličje vse hrepenenje, vse želje, vso radost in vse prošnje, ki se iz odprtega srca kot naš skromni a iskreni dar dvigajo na daritvenem oltarju. Bogu je bolj všeč  preprosta, včasih neuglašena pesem, ki mu jo darujemo v vsej ponižnosti in skromnosti, kot pa harmonično zahtevna pesem, v kateri ni našega daru, naše popolne predanosti Njemu, ki nam je vse to pravzaprav dal.

Vsak dan znova moramo prositi Gospoda: Gospod, nauči nas moliti – in tudi peti.

foto: Irena